• ۸۸۵۳۱۳۱۸-۱۹
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نکات کاربردی در خصوص محل قرار دادن پلیت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

در تکنیک Monopolar جریانی که از طریق الکترود قلم Monopolar به بدن بیمار وارد می‌شود، از طریق پلیت (الکترود خنثی) به دستگاه باز می‌گردد. استفادة صحيح و قرارگيري مناسب پلیت از مهم‌‌ترين نكات به‌‌كارگيري مؤثر و ايمن جراحي الكتريكي Monopolar مي‌‌باشد. پلیت‌ها، دارای انواع متفاوت یک‌تکه و دوتکه می‌باشند.

1 - به منظور افزایش ایمنی بیمار توصیه می‌شود از پلیت‌های دوتکه استفاده نمایید. استفاده از پليت‌هاي دوتکه، احتمال سوختگي‌هاي ناخواسته در محل پلیت را به شدت کاهش می‌دهد. در صورت استفاده از پلیت‌های یک‌تکه، کیفیت تماس پلیت با بیمار توسط دستگاه کنترل نخواهد شد.

2 - کاهش سطح تماس الکترود خنثی یا اتصال ضعیف آن با بدن بیمار می‌تواند موجب افزایش چگالی جریان، و در نتیجه ایجاد سوختگی در محل تماس شود. دستگاههای ساخت کاوندیش سیستم برای ایمنی بیمار و کاهش سوختگی‌های ناشی از عدم اتصال مناسب پلیت به بدن بیمار، مجهز به سیستم کنترل وضعیت پلیت بیمار می‌باشد. چنانچه در كيفيت تماس پليت دوتکه با بدن بيمار مشكلي وجود داشته باشد، دستگاه آن را حس نموده و اعلام آلارم مي‌نمايد.

3 - سراسر ناحية مسطح هادي جريان از پلیت، بايد به صورت ثابت، در محل مناسبي که امكان گردش خون در آن ناحيه بصورت عادي فراهم باشد (مانند بالاي بازو و يا بالاي ران)، در نزديك‌‌ترين ناحيه نسبت به موضع عمل جراحي قرار گيرد. به گونه‌‌اي كه مسير عبور جريان بين الكترود فعال Monopolar تا پلیت، تا حد امكان، كوتاه باشد و از مسير قلب و شش‌‌ها عبور نكند.

محلهای پیشنهادی اتصال پلیت با توجه به محل جراحی

4 - پلیت را به گونه‌‌اي قرار دهید كه سطح تماس خوبي بين آن و پوست بيمار برقرار باشد. در صورتی‌که سطح تماس مؤثر، به علت تماس ضعيف و ناقص كم باشد، ممكن است در اثر افزايش چگالي جريان در محل تماس، سوختگي بوجود آيد.

كاهش ناحية مؤثر پلیت

ناحية هدايت كنندة جريان الكتريكي

ناحيه‌‌اي كه جريان الكتريكي را هدايت نمي‌‌كند، چرا كه تماس با پوست ندارد و يا به دليل اكسيد شدن و يا آلوده شدن با ذرات چربي، هدايت بسيار ضعيفی دارد.

5 - هدايت الكتريكي پوست ناحيه‌‌اي از بدن بيمار را كه الكترود خنثي روي آن قرار مي‌‌گيرد، به وسيلة تميز كردن و ماساژ دادن براي افزايش جريان خون در سطح پوست و تراشيدن موهاي ناحية تماس، افزايش دهيد.

6 - از قرار دادن پلیت، روي عروق خوني بزرگ زير پوستي و يا استخوان و يا قسمت‌هايي كه گردش خون معمولاً ضعيف است، اجتناب كنيد.

7 - هرگز پليت بيمار را برخلاف دستورالعمل سازنده تغيير شكل ندهيد و دقت كنيد پارگي يا قطع شدگي نداشته باشد.

8 - همواره از سالم بودن عایق کابل مربوط به الکترود خنثی اطمینان حاصل فرمایید.

9 - درصورت جابه‌‌جا كردن بيمار، اتصال صحيح پلیت را مجدداً بررسي نماييد.

10 - در صورتی‌که ایمپلنتهای رسانا داخل بدن بيمار كار گذاشته شده است، محل پلیت را بگونه‌اي انتخاب كنيد كه اين قطعات در مسير جريان قرار نگيرند.

11 - درصورتي‌كه بيمار داراي Pace maker و يا ديگر دستگاه‌هاي الكترونيكي كار گذاشته شده در داخل بدن مي‌باشد، خطر تداخل در عملكرد آنها و حتي آسيب رسيدن به اين دستگاه‌ها وجود دارد. در اينگونه موارد اگر مجبور به استفاده از دستگاه جراحی الکتریکی هستيد، به منظور كاهش ريسك اقدامات زير را انجام دهيد:

  • محل پلیت را بگونه‌ای انتخاب کنید كه حتي‌الامكان به موضع عمل نزديك باشد و قلب و یا Pace maker بین موضع جراحی و پلیت قرار نگیرند.
  • قبل از عمل حتماً با متخصص قلب مشورت نمایید.
  • از تجهيزات مونيتورينگ مطمئن، استفاده نمائید و پیوسته به سیگنال‌های ECG توجه داشته باشید.
  • دستگاه الكتروشوك همواره در دسترس باشد.

12 - در صورت استفاده از پلیت‌های پلیمری، حتماً از نوع سیلیکونی و استاندارد استفاده شود. زیرا پلیت‌های لاستیکی غیر استاندارد با مارک‌های ناشناخته می‌توانند، سوختگی ایجاد نمایند. نمونه‌هاي فرسوده و قديمي پلیت‌های پلیمری در اثر مرور زمان كيفيت خود را از دست خواهند داد.

13 - در پلیت‌هاي دائمي از ژل مناسب و به صورت يكنواخت در تمامي سطح پلیت استفاده نماييد. موقعيت پلیت را با استفاده از نوارهاي لاستيكي، و پيچيدن باند به دور آن، كاملاً ثابت كنيد تا سطح داخلي آن به‌‌خوبي با پوست بيمار تماس يابد.

14 - دقت كنيد در حين عمل، هيچگونه مايعات و رطوبتي ناشي از خونريزي يا مايعات شستشودهنده يا ضدعفوني‌كننده يا عرق بدن بيمار به محل تماس پلیت نرسد. زيرا نفوذ اين مايعات امكان سوختگي را در محل، افزايش خواهد داد.

15 - به هيچ عنوان از آب، محلول آب نمك يا پارچه خيس براي تقويت تماس پلیت با بيمار استفاده نكنيد.


© 2024 کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهندسی کاوندیش سیستم می باشد